Info, bejelentkezés +36302397837|info@venusz-rendelo.hu
Mióma2019-08-01T11:08:18+02:00

Project Description

Mióma

A mióma vagy más néven leiomióma típusosan a méh simaizomzatából kiinduló jóindulatú daganat. A nők csaknem egynegyedét érinti, de mivel nagyon sok esetben tünetekkel nem jár, ezért ez az arány a valóságban jóval magasabb is lehet. A daganat hormonfüggő, általában a reproduktív korban lévő fiatal nőknél alakul ki, a menopausa után kialakuló mióma igen ritka, ilyen esetben mindig gondolnunk kell a rosszindulatú daganat lehetőségére. A mióma elhelyezkedését tekintve kialakulhat a méhnyálkahártya alatt (submucosus myoma), a méh izomzatába ágyazva (intramuralis myoma) és a hashártya alatt (subserosus myoma). A betegség leggyakoribb tünete a rendellenes hüvelyi vérzés, átlagosnál bővebb vérzés menstruáció során, ezen kívül gyakori tünet a kismedencei diszkomfort, a fájdalmas menses, a kismedencei fájdalom. Külön figyelmet érdemel a mióma meddőséggel küzdő párok esetén, amennyiben a mióma a méhnyálkahártya alatt helyezkedik el, vagy a méh izomzatában és torzítja a méh üregét mindenképpen szükséges az eltávolítása.

A mióma kezelése, amennyiben panaszt okoz a műtéti eltávolítás, reproduktív korban a méh megtartására kell törekednünk, ezért ilyenkor elsősorban csak a miómagócot távolítjuk el (myoma enucleatio), a méh megkímélése mellett. A műtét elvégzésére a legideálisabb a minimál invazív műtéti technika, az úgynevezett laparoscopos műtét. Mindenképpen tudnunk kell róla, hogy a mióma eltávolítást követően ismételten kialakulhat, ezért amennyiben a családtervezés lezárt végleges megoldást a méheltávolítás nyújthat. A mióma kezelésében egyre fontosabb szerep jut a gyógyszeres terápiának, azonban azt ki kell emelnünk, hogy ez a típusú kezelés jelenleg még nem kiforrott, sok eset kísérleti fázisban jár még és végleges megoldást nem biztosít a betegséggel szemben.

PCO: A policisztás ovárium szindróma egy gyakran fel nem ismert, még gyakrabban félrediagnosztizált betegség. Állhat meddőségi panaszok hátterében de lehet rendellenes menstruáció oka, járhat fokozott szőrnövekedéssel, de jellemző velejárója a testsúly felesleg is. Ha Önnél korábban PCO-t vagy PCOS-t diagnosztizáltak és ezzel kapcsolatos kérdése van, vagy felmerül a szindróma gyanúja úgy a modern diagnosztikus elveknek megfelelően tudunk segítséget nyújtani a kivizsgálásban, és szükség esetén terápiás tanácsadásban.

Go to Top